Monostory.hu

Mit tanulhat egy aikidoka a tengertől?

Bejegyezve: | 2016. 06. 22. | Comments Off on Mit tanulhat egy aikidoka a tengertől?

Kontinens belsején élő szárazföldi patkánytként egy évben egyszer, vagy tán kétszer jutok el a tengerhez. Mindig lenyűgözve bámulom a benne rejlő erőt és végtelenséget. Idén egy többkilométeres, homokos tengerpart jutott, számtalan lehetőséget rejtve.

20160617_sand

Korán ébredő vagyok, így reggelente a napkelte környéke már a parton talált; kedvenc Aiki-Taiso gyakorlataimat ezúttal laza, apró szemcséjű homokon végezhettem. Ez vált az első kihívássá: tatamihoz, legjobb esetben is füves talajhoz szokott talpam nem találta meg olyan könnyen az egyensúlyt, mint hétköznapi körülmények között. Súlypontomat finoman áthelyezgetve meg kellett találnom azt a pontot, ami a bizonytalan talajon is biztosítja az egyensúlyt. Figyelve mozgásomat, észre kellett vennem, hogy míg a tatamin egyszer megállva, talpaimat mintegy leszögezhettem, a homokon minden egyes gyakorlathoz újra kellett pozicionálnom magam.

Első lecke: Figyelj egyensúlyodra!

20160617_track

Az Aiki-Taiso gyakorlatok után lábszárközépig belelábaltam a vízbe. Soha jobb helyet a Funakogi-undo-hoz! Hanmiba álltam, súlypontomat lesüllyesztettem. Talpam itt biztosabb, keményebb alapokon nyugodott, mint a homokon. Az első hullámig. A hullámokban érkező víznek megvan az a tulajdonsága, hogy nem marad a parton – valahol vissza akar térni a tengerbe: a felszínen nem tud mert ott a part felé igykszik, kénytelen tehát a tengerfenéken visszaindulni, magával sodorva mindent, amibe beleütközik. A talpam alatti talajt is. Először sarkam alól tűnt el az alátámasztás, a következő hullám után talppárnám alól is. Gyakorlatilag testsúlyáthelyezéssel, apró lépésekkel folyamatosan korrigálnom kellett testtartásomat, hogy stabil tudjak maradni.

Második lecke: Alkalmazkodj a körülményekhez!

20160613_wave

A gyakorlat végeztével eljött az ideje, hogy beljebb menjek. A víz lassan mélyült, a közepesen élénk szél 40-50 centis magasságú hullámokban hajtotta felém a vizet. A visszaáramló víz a parttól vagy kétméternyire árkot vájt, amin belül a part felé igyekvő víztömeg homokpadot épített – természetes hullámtörőt. Ide eljutva a víz nagyjából derékig ért. A természetes öszön azt diktálná, hogy a lecsapó hullám előtt megfeszítsem lábaimat, és mellel beledőlve ne hagyjam magam felborítani. Ha így teszek, a hullám nekem csap, hátralök, és a víz fejem búbjáig fröccsen. Ehelyett hanmiba állva, cspőmet elfordítva, a hullám érkezésekor térdemmel súlypontomat mozdítva felvettem a hullám ritmusát. Körülölelt, majd tovaszaladt – én beljebb léphettem.

Harmadik lecke: Ne állj ellent! Nyers erővel szemben erővel nem győzhetsz!

20160617_wave

A hullámtörő után a vízfelszín ha nem is sima, de kiszámítható lett. A hosszan görgő hullámhegyek és az őket elválasztó völgyek színesítették az úszás élvezetét. A partra lábolás hozott újabb tanulságot. A fenéken visszaáramló víz lelkesen próbált rábeszélni, hogy maradjak még, ne igyekezzek a partra. A világ egyik legfárasztóbb mulatsága lett volna ellenkezni vele. Inkábbmegvártam egy hulllámot, összeölelkeztem vele, és közelebb vitettem magam a parthoz. A néhány méteres utazás után megálltam, megvártam a következőt, és vele még közelebb jutottam. Egészen addig folytattam ezt a játékot, amíg a föveny széléig nem értem.

Negyedik lecke: Válj eggyé ellenfeleddel, használd az ő energiáját!

Share

Megjegyzések

Megjegyzések letiltva.

About

This is an area on your website where you can add text. This will serve as an informative location on your website, where you can talk about your site.

Subscribe to our feed

Keresés

Admin