Versenysport, üzlet, dopping
Bejegyezve: | 2016. 03. 28. | Comments Off on Versenysport, üzlet, dopping
Régóta készülök már megírni ezt a posztot; Sarapova doppingbotránya az utolsó lökés volt hozzá. Nem tudományos igénnyel azt elemezgetem egy kicsit, miért “szükségszerű” a dopping a versenysportban, és milyen ördögi kört sikerült kialakítani. Ha érdekel, lapozz tovább!
A sport a magyar Wikipédia oldal szerint
… meghatározott célú mindennapos tevékenység, a mindennapoktól különböző környezetben; célja a testedzés, versenyzés, a szórakozás, eredmény elérése, a képességek fejlesztése vagy ezeknek kombinációja.
A Merriam-Webster szótár is hasonlóképpen fogalmaz:
a contest or game in which people do certain physical activities according to a specific set of rules and compete against each other
Vegyük észre, hogy mindkét definíció a sport alaptulajdonságaként jelöli meg a versenyzést. Pierre de Coubertin báró kiterjesztette a sport feladatát (G. Hohrod-M. Eschbach álnéven írt) Óda a sporthoz című versében:
A béke vagy te, Sport!
a népeket egymáshoz fűző szép szalag:
és testvérré lesznek mind általad,
önuralomban, rendben és erőben.
Mert önbecsülést tanulnak az ifjak tőled,
s más népek jellemét is éppúgy megértik,
és nagyra tartják, hogy te tanítod őket
túlszárnyalni egymást:
mert versenyed a béke versenye.
Nos, sehol sem vagyunk a couberteni eszmétől.
A sportra üzletágak sora épült. Edzőknek, klubok, szakosztályok, egyesületek, szövetségek vezetőségének, bíróknak, gyúróknak, orvosoknak, doppingszakértőknek, doppinggyártóknak, rendfenntartó biztonsági cégeknek, sportszergyártóknak nyújt biztos megélhetést.
Normális dolog-e, hogy testmozgással napi 40.000.000 (negyvenmillió) forintot lehet keresni? Normális dolog-e, hogy sportolóknak készített – gyakran egészségkárosító – teljesítményfokozókkal vagyonokat lehet keresni? Normális dolog-e, hogy egy sportoló az egészségét is feláldozza, hogy versenyt nyerjen? A válasz az első kérdésben van.
A sport már régóta nem a testedzésről szól. Az iskolában már egészen korán elkezdik belenevelni a gyermekekbe, hogy attól lesz értékesebb, jobb másoknál, ha gyorsabban, magasabbra, erősebben…
Minden gyermek lételeme a mozgás. Játék közben fut, szalad, ezzel kielégítve fokozott oxigénigényét. Iskolás koráig a maga örömére. Az iskolában azonban megjelenik a testnevelés tanár, aki elkezdi kiválogatni az ügyesebbeket, gyorsabbakat, és nekiáll beskatulyázni őket: te jó leszel futónak, te atlétizálni fogsz, ti labdarúgócsapat lesztek, és így tovább. Aztán jönnek a versenyek. Egyiket megnyeri, a másikon “csak” helyezett lesz, a harmadikon fel sem állhat a dobogóra…
A legügyesebbek képzett edző karmai közé kerülnek, és elkezdi bedarálni őket a versenysportnak nevezett üzleti gépezet. Nincs ebben már semmi a testmozgás szépségéből és öröméből: ez munka és üzlet. A szépség az aranyérem csillogása, az öröm a bankszámla hízása.
Nem lehet minden tenyésztett versenysportoló a legjobb. Nem nyerheti meg minden induló a versenyt. De meg kell nyerni, biztosra kell menni, mert akkor csilingel a kassza, akkor élvez a szponzor. Itt kerül a képbe a bunda és a dopping.
Mindkettő hazugság, és mindkettő csalás. Mindkettőt a díjazott versenyport hívta életre.
Gondoljunk bele: mi történne, ha holnaptól megszűnne a sporteredmények díjazása? A verseny győztesének a díja kizárólag a büszkeség lehetne?
Nem volna értelme tovább doppingolni, tovább károsítani a sportolók egészségét. A WADA mehetne a levesbe. A sport környékéről eltűnne a keselyűk legnagyobb része (a maradék tovább körözne a fogadóirodák környékén). A cégek az eddig szponzorációra költött összegek töredékéből társadalmi felelősségvállalásuk keretében sokkal szélesebb réteg sportolási lehetőségét támogathatnák.
Utószó
Minden versenynek van győztese és vannak vesztesei. A győztes örül, jól érzi magát és besöpri a díjakat, míg a vesztesek szomorkodnak és lógó orral, díj nélkül térnek haza.
Hogy tud valaki felhőtlenül örülni valaminek, amit más szomorúsága, rossz érzése árán szerzett meg?
Ezt a problémát ismerte fel Ueshiba Morihei, az Aikido alapítója, amikor megtiltotta a versenyt.