5 ok, amiért dobd messzire a flexipórázt
Bejegyezve: | 2019. 01. 02. | Comments Off on 5 ok, amiért dobd messzire a flexipórázt
Felelős kutyatulajdonosként megválasztjuk kedvenceinknek a megfelelő tápot, rendszeresen elhordjuk őket állatorvoshoz, és igyekszünk gondoskodni fizikai ls érzelmi szükségleteikről. A póráz kiválasztása meg körülbelül az utolsó, ami miatt aggódunk. De jól van ez így? Igazság szerint a flexipórázok veszélyesek; nem csak azért, mert kevés ellenőrzést adnak a kezünkbe séta közben, hanem gyakran közvetlenül veszélyeztetik a kutyát és a gazdit.
A flexipórázok általában vékony zsinórok, amelyek a fogantyúból 3-10 méterre is ki tudnak nyúlni. A fogantyún van egy gomb, amellyel meg lehet akasztani és visszahúzni a zsinórt, így a gazdi szabályozni tudja, hogy kutyája milyen messzire távolodhat el tőle.
Bár elméletben igen jól hangzik, a flexipóráznak nagy esélye van elromolni. Az egész miskulancia működése a visszahúzó szerkezettől függ, amely képes a legváratlanabb pillanatokban megadni magát, ha kosz kerül a belsejébe, vagy a zsinór összecsomózódik.
Megbízhatatlanságuk a lentebbi veszélyes helyzeteket idézi elő – ez az, amiért szabadulj meg tőle, még ma!
1. A fogantyú túl nagy és nehéz megtartani
A hagyományos pórázok végén egy egyszerű hurok van, amely elég kicsi ahhoz, hogy egy kisgyerek is kényelmesen tudja fogni. A flexiprórázok fogantyúja vastag, kemény műanyag, és nehéz megfogni. Ha a kutya megiramodik, könnyen ki tudja tépni a kezedből. Ez azzal a veszéllyel jár, hogy a repülő fogantyú megüti a kutyát vagy mást, nem beszélve arról, hogy utána keresheted a kedvencedet…
2. Ha elszakad, súlyos sérülést okozhat
Van néhány szerencsétlen gazdi, akik súlyos sérüléseket szenvedtek a flexipóráztól. Leggyakrabban a kézre tekeredés miatti sérülések fordulnak elő, illetve a csúszó zsinór miatti égési sérülések. Rosszabb esetben törések, amputáció is bekövetkezhetnek, ahogy a zsinór a gazdi ujjára tekeredik.
Egyre gyakoribbak az arcsérülések is, ahogy a flexipóráz meghibásodik. Ha elszakad, ostorként visszacsapódó vége mély vágást okozhat, az eltörő fogantyú szétrepülő alkatrészei fogakat, verhetnek ki, arccsontot törhetnek.
3. Túl nagy szabadság – tragikus végkifejlettel
Akár hiszed, akár nem, a flexipórázon sétáltatott kutyát autó is elütheti. Elő is fordult ilyen eset: a csivava a hosszú pórázon kiszaladt az útra, egyenesen a közeledő autó elé.
Ha a kutyád 5-10 méterrel előtted rohangál, más veszélyes helyzetekbe is keveredhet. Felehet valamit a földről, amit nem kellene, keresztülvág egy hangyabolyon, vagy valamitől megijedve el is haraphatja a zsinórt…
Ha olyan messze van előtted, tehetetlen vagy, nem tudod megvédeni, nem tudsz közbeavatkozni.
4. Rossz szokásokat tanít
A flexipóráz azt tanítja a kutyának, hogy ha nagyobb mozgásszabadságot szeretne, csak húznia kell a pórázt. A viselkedéstan felől nézve, ez pontosan az ellenkezője annak, amit szeretnénk neki megtanítani. A legjobb, ha a póráz laza, és a kutya nyugodtan sétál gazdája mellett, nem húzza végig az utcán.
A Safe Kids/Safe Dogs projekt alapítója és vezetője, Karen Peak, meg is tiltotta a projektben részt vevőknek a flexipóráz használatát.
5. A hirtelen megállítás sérülést okozhat
A flexipórázok különösen veszélyesek lehetnek a kistestű, idős, vagy gerincbeteg kutyák számára. A póráz hosszától függően a megállítógomb erős rántást okoz használatakor. Hasonlóképpen, a póráz akkor is visszarántja a kutyát, ha elfogy a fogantyúban.
Ezek a rántások veszélyesek a nyakra, gerincre, tüdőre.